top of page

NLP nedir?

NLP Nöro-Dilsel Programlama anlamına gelir. Nöro nörolojinizi ifade eder; Dilsel dil anlamına gelir ; programlama bu sinirsel dilin nasıl işlediğini ifade eder. Başka bir deyişle, NLP öğrenmek kendi zihninizin dilini öğrenmek gibidir!

Bunu bir örnekle daha basit hale getirelim.

Hiç dilinizi konuşmayan biriyle iletişim kurmaya çalıştınız ve sizi anlayamadılar mı? Bunun klasik örneği, birisi Yabancı bir ülkedeki bir restorana gittiğinde ve biftek sipariş ettiklerini düşündüğünde, ancak yiyecek ortaya çıktığında, aslında karaciğer güveç istedikleri ortaya çıkıyor.

Bu, çoğumuzun kendi bilinçaltımız ile olan ilişkisidir. Daha fazla para, mutlu, sağlıklı bir ilişki, aile üyelerimizle barış ve “sağlıklı bir diyete bağlı kalacağımızı” düşündüğümüzü düşünebiliriz… ama ortaya çıkan bu olmadığı sürece, muhtemelen çeviride bir şeyler kayboluyor.

NLP'de bir sözümüz var: bilinçli zihin hedef belirleyicidir ve bilinçaltı ise hedefe ulaştıran. Bilinçaltı zihniniz ne istediğinizi belirlemez, hayatta ne isterseniz onu sizin için almaya çalışır.  Ancak, ne istediğinizi ve düzgün bir şekilde nasıl iletişim kuracağınızı bilmiyorsanız, buharda pişirilmiş karaciğer güveçlerini mutfaktan çıkarmaya devam edecektir.

Aslında, şimdi devam edin ve düşünebileceğiniz bir şey varsa, kırabileceğiniz bir alışkanlık varsa, bu ne olurdu?

  • İş sunumları sırasında sakin kalır mıydınız?

  • Facebook'ta ertelemeyi ve bu kadar zaman geçirmeyi bırak ?

  • Bir oturuşta bir torba patates cipsi ya da bir kase dondurma  yemiyor musunuz?

Ne olursa olsun, bilinçaltınızın sadece bunu yaptığını anlayın çünkü bunu istediğinizi düşünüyor. Nöro-Dilbilimsel Programlama, beyin için bir kullanım kılavuzu gibidir ve bir NLP eğitimi almak, zihninizin dilini nasıl akıcı hale getireceğinizi öğrenmek gibidir ; böylece bilinçaltınız, sizin ne istediğiniz ile ilgili komutları tam da sizin istediğiniz gibi algılayacaktır

NLP, hem kendinizle hem de başkalarıyla mükemmel iletişimin incelenmesidir. Müşterileri ile sonuç alan mükemmel iletişimcilerin ve terapistlerin modellenmesi ile geliştirilmiştir. NLP bir dizi araç ve tekniktir, ancak bundan çok daha fazlasıdır. Hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı ve nasıl sonuç alacağınızı bilmenin bir tavrı ve metodolojisidir.

NLP'nin ne olduğunu ve sizin için ne yapabileceğini merak ediyor olabilirsiniz?

NLP tek kelimeyle özetlenebilir: "nüfuz". Kendinizi, arkadaşlarınızı, ailenizi, patronunuzu, eşinizi ya da iletişim kurduğunuz herkesi etkilemek için en sofistike, etkili ve en kolay öğrenilen modeldir!

Kendinizi nasıl etkilediğinizle başlayalım. Bir dakika hayal etmenizi istiyorum, ya kendi zihninizi nasıl programlayacağınızı öğrenebilseydiniz? Düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışlarınızı değiştirmek, TV'nizdeki kanalları değiştirmek veya bilgisayarınıza yeni bir program yüklemek kadar kolay olsaydı ne olurdu? Ne değiştirirdin? Herhangi bir durumda kendinizi başarı için programlayabilirseniz ne olur?

Spesifik olalım! Örneğin Erteleme gibi bir “kötü alışkanlık” alalım. İnsanların% 80'inden fazlasının Erteleme ile mücadele ettiğini biliyor muydunuz? % 80! Peki ya Erteleme davranışını alıp kendiniz yeniden programlayabilirseniz - geçmişte ertelediğiniz herhangi bir zamanda aslında motive olmuş olursunuz - doğal olarak ve hatta düşünmeden?

NLP size bunu nasıl yapacağınızı öğretecek.

Ya kendi ruh halinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenebilseydiniz, tam olarak nasıl hissetmek istediğinizi, kendinden emin, motive, odaklanmış, yaratıcı, seksi, ne hissettiğinizi hissedebilirsiniz? Ve ne zaman istersen?

NLP size bunu nasıl yapacağınızı öğretecek.

Ve tüm bunları saatler yerine dakikalar hatta birkaç yıl tedavi edebilseydiniz?

Şimdi başkalarını etkilemeye ne dersiniz…

Tüm bunları ve hatta daha fazlasını arkadaşlarınız, aileniz, sevdikleriniz, müşterileriniz ve hatta patronunuz için nasıl yapabileceğinizi biliyor olsaydınız?

Ya diğer insanların zihinlerini yeniden programlamasına nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenirseniz?

Ya insanlarla o kadar derin bir bağlantı kurabilseydin, sadece sana bağlı olduğunu hissetmekle kalmaz, aynı zamanda harika fikirlerini ve önerilerini de takip ederler mi?

NLP size bunu nasıl yapacağınızı öğretecek.

Başkalarıyla o kadar etkili bir şekilde iletişim kurabilseydiniz, iletişiminiz sadece bilinçli bir düzeyde işlenmez, beyninizin en derin duygularından sorumlu bilinçaltınız  da çevreyle iletişime  girer.

bottom of page